Zapalenie prostaty objawy i leczenie

 

Objawy i leczenie zapalenia prostaty

Zapalenie prostaty i jej objawy u mężczyzn klasyfikowane są ze względu na przyczynę, przez co wyróżnić można następujące typy zapaleń: zapalenie ostre bakteryjne prostaty, zapalenie przewlekłe bakteryjne prostaty oraz zapalenie niebakteryjne. W każdym przypadku objawem zapalenia gruczołu krokowego jest występowanie problemu podczas oddawania moczu, jednak w różnorodnych przypadkach przebieg jest inny. Po zdiagnozowaniu objawów lekarz zwykle zaleca dostosowane do stanu zdrowia mężczyzny odpowiednie leczenie zapalenia prostaty.

Proces leczenia zapalenia prostaty nie jest łatwy, przede wszystkim, dlatego, że nie wiele dostępnych na rynku leków może dotrzeć do głębi tkanki gruczołu krokowego. Stosowanie tychże farmaceutyków w przypadku niebakteryjnego zapalenia prostaty bardzo często nie osiąga pozytywnych rezultatów właśnie z tego powodu. W przypadku zapalenia bakteryjnego ostrego najczęściej stosowaną metodą leczenia jest wprowadzenie antybiotyków oraz farmaceutyków wspomagających leczenie.

W przebiegu zapalenia przewlekłego stercza lekarz decyduje o zastosowaniu leku, który będzie miał wpływ na eliminowanie drobnoustrojów wywołujących zapalenie. Kuracja taka może doprowadzić do zatrzymania się moczu w pęcherzu moczowym, który odprowadza się poprzez zastosowanie cystostomii, czyli nakłucia, dzięki któremu powstaje przetoka przez skórna nadłonowa ułatwiająca oddawanie moczu. Częstym przypadkiem diagnozowanym u wielu mężczyzn są występujące w prostacie kamienie, które jeśli nie zostaną zakażone bakteriami nie mają zbyt dużego znaczenia klinicznego w przebiegu leczenia. Jeśli jednak dochodzi do zakażenia bakteryjnego, infekcja może znacząco wpływać na leczenie farmakologiczne zapalenia.  W każdym z wyżej wymienionych przypadków bardzo ważne jest odpowiednie leczenie zapalenia prostaty i szybka reakcja uniemożliwiająca dalszy rozwój objawów chorobowy.

Comments are closed.