Prostata PSA

Prostata PSA co to właściwie znaczy?

Dla nie wtajemniczonych słowo wyjaśnienia, że nie będziemy mówili tutaj o zwierzętach i ich problemach. A więc co to takiego PSA – jest to skrót od angielskiej nazwy „Prostate Specific Antigen”, czyli tłumacząc na nasz język jest to ” antygen swoisty dla prostaty”.
Antygen ten wykorzystujemy do wczesnego wykrywania prostaty.

Prostata psa – działanie

PSA jest  substancją znajdującą się  w tkance gruczołu krokowego, a substancja ta produkowana jest przez komórki gruczołu prostaty. Jej działanie powoduje upłynnienie nasienia.Tkanka prostaty jest miejscem  gdzie  znajduje się go najwięcej dlatego też uważany jest za antygen swoisty dla tego narządu.Substancja ta przedostaje się w bardzo małych ilościach a największe stężenie 0,5 do 5 000 000 ng/ml znajduje się w nasieniu.

U osób chorych czy podejrzanych o raka prostaty, większa ilość Psa przedostaje się do krwiobiegu, a więc zwiększa  się stężenie tej substancji co budzi podejrzenie  raka prostaty. Musimy jednak pamiętać że Psa jest antygenem swoistym dla tkanki prostaty, a nie dla raka prostaty. Badana pokazują że około 20% mężczyzn ma zwiększone PSA , ale nie mają raka, a kolejne 30% z chorobą raka prostaty poziom PSA we krwi jest w normie.

Prostata PSA jest badaniem a właściwie znacznikiem prostaty co ułatwia diagnostykę i badania raka prostaty.

Dla kogo badanie PSA ?

Niema określonych reguł co do wykonywania tych badań, przyjęte jest że profilaktycznie każdy mężczyzna który osiągnie 50 rok życia powinien raz do roku sprawdzić poziom stężenia PSA w surowicy krwi.

Prostata Psa – właściwy poziom

Pamiętaj że prawidłowy poziom PSA wynosi 0-4 ng/ml. Wyniki które są powyżej 8ng/ml, są niepokojące i powinny zostać wykonane badania diagnostyczne które które wykryją czy też wykluczą raka prostaty.

Comments are closed.